Automatyka budynkowa
- Strona:
- 1
- Strona:
- 1
- widok:
- widok pełny
- widok galeria
- widok prosty
Modułowa aparatura zabezpieczająca zapewnia kompleksową ochronę instalacji i urządzeń elektrycznych podpiętych do sieci. System chroniony jest przed zwarciem, przeciążeniem, przepięciem. Stanowi to również ochronę przeciwpożarową, a także chroni użytkowników przed porażeniem prądowym. Aparatura domowa to rozwiązania dostosowane do potrzeb budynków mieszkalnych. Są to systemy, które spełniają wymagania instalacji elektrycznej i zabezpieczają ją w skuteczny sposób.
Automatyka budynkowa
Za automatykę budynkową można uznać wszystko, co sprawia, że użytkownik lokalu może zdać się na elektronikę. Wymogami stawianymi takim urządzeniom jest to by mogły się łączyć w sieć i komunikować. W przypadku rozwiązań bardziej zaawansowanych można sterować pracą układu z paneli umieszczony w budynku lub za pomocą smartfona.
Co wchodzi w skład automatyki i po co się ją wdraża? Automatyka budynkowa obejmuje wiele urządzeń sterowniczych, sygnalizacyjnych, łączeniowych oraz zabezpieczających. W jej skład mogą wchodzić także urządzenia, dzięki którym możliwy jest pomiar i nadzór nad instalacją elektryczną.
Automatyka budynkowa
Celem wdrożenia automatyki budynkowej jest:
- zwiększenie stopnia bezpieczeństwa,
- zwiększenie wygody i komfortu użytkowania,
- zmniejszenie zużycia energii, a dzięki temu zwiększenie oszczędności.
Dostępne sterowniki do rolet, ściemniacze, automaty schodowe pozwalają na skuteczne zarządzanie instalacją elektryczną, która działa bezpieczne i bez żadnych zakłóceń. Dzięki zastosowaniu modułowej aparatury zabezpieczającej możliwa jest kompleksowa ochrona urządzeń elektrycznych i instalacji wpiętych do sieci. Chronione są one przed przeciążeniem zwarciem oraz przepięciem. Zapewnia to użytkownikom zabezpieczenie przed porażaniem prądem, stanowi też ochronę przeciwpożarową.
Jakie są najpowszechniejsze systemy automatyki budowlanej?
Najpowszechniej stosowanymi systemami automatyki budowlanej są systemy sterujące ogrzewaniem oraz oświetleniem. W zależności od stopnia zaawansowania system sterowanie ogrzewaniem pozwalają określić indywidualny schemat ogrzewania poszczególnych pomieszczeń, również na przestrzeni całej doby.
Sterowanie ogrzewaniem można łączyć z wentylacją. W przypadku oświetlenia w grę wchodzą dwie kwestie: wygoda użytkownika, dzięki systemowi sterowania nie musi on za każdym razem podchodzić do włączników oraz bezpieczeństwo, pozwala on bowiem imitować obecność mieszkańców w domu. Za pomocą systemu sterowania można również kierować żaluzjami i roletami okiennymi, zarówno tymi przeciwsłonecznymi, jak i antywłamaniowymi.
A co z kwestią bezpieczeństwa?
Jeśli chodzi o kwestie bezpieczeństwa to jednym z rozwiązań automatyki budowlanej są zamki elektroniczne, otwierane na pin czy karty zbliżeniowe. Mając taki system, w połączeniu z systemem wykrywania ruchu oraz monitoringiem można bardzo dokładnie kontrolować kto i kiedy wchodzi i wychodzi z budynku. Poza dostępem systemy automatyki budynkowej mogą również pomóc w przypadku awarii wody lub gazu automatycznie odcinając dopływ danego medium. Mogą również wykrywać dym, czad w powietrzu etc.
Automatyka budynkowa Wrocław
Dodatkowe zalety z zastosowania automatyki budynkowej? Nie bez znaczenia jest również kwestia komfortu, systemy automatyki umożliwiają bowiem sterowaniem praktycznie każdym urządzeniem elektrycznym w domu, chociażby systemem audio. Systemy automatyki pozwalają zoptymalizować zużycie energii, dzięki czemu budynek jest bardziej ekologiczny. Używanie inteligentnych systemów grzewczych czy wentylacji może umożliwić uzyskanie lepszych certyfikatów energooszczędności.
Jak zaimplementować automatykę budynkową?
Automatykę budynkową można zaimplementować na kilka sposobów. W przypadku dużych budynków stosuje się rozwiązania zbliżone do tych stosowanych w automatyce przemysłowej (sterowniki i przekaźniki programowalne etc.). Ich zmontowanie i obsługa wymaga dużej wiedzy.
Mają być one przede wszystkim użyteczne, nie muszą natomiast być estetyczne. Odmiennie sytuacja ma się w przypadku gotowych komponentów, które konsument może sam kupić i zainstalować. Są to zazwyczaj urządzenia bezprzewodowe, które podłącza się do centralek (np. termostat). Systemy takie są proste i estetyczne, ale ich użyteczność bywa niższa. Jest też trzecie rozwiązanie, łączące dwa powyższe.