Przewody do odbiorników ruchomych OMY OMYp OWY OW Onpd
Brak produktów
Łatwe układanie się - Główna różnica w stosunku do kabli montowanych pod tynkiem albo w gruncie, to bardzo niska sztywność. Jest zasługą wykorzystania przewodów typu linka, które złożone są z kilkudziesięciu lub kilkuset bardzo cienkich drucików. Nie ogranicza to przewodności - kabel taki wciąż legitymuje się bardzo małą rezystancją żył - jednocześnie pozwalając na łatwą zmianę swojego kształtu. Dzięki temu przewód od przedłużacza możemy wygodnie ułożyć za meblami, albo poprowadzić przy samej ścianie.
Wytrzymałość izolacji - Przewody mieszkaniowe wykonane są najczęściej z izolacji polwinitowej. Umożliwia ona stosowanie napięcia fazowego nawet do 300 V, dzięki czemu mamy bezpieczny margines. Napięcie na jednej fazie w gniazdkach domowych to bowiem 230 V. Ponieważ kable te pracują w niezbyt wymagającym środowisku, nie ma tutaj konieczności stosowania izolacji o wytrzymałości aż do 750 V, jak ma to miejsce w przewodach instalacyjnych.
Sklep elektryczny
Przekroje przewodów - W przypadku przewodów mieszkaniowych stosuje się najczęściej przekrój 1,5 milimetra kwadratowego (mm2) lub 2,5 mm2. Im grubsze żyły tym mniejsza rezystancja i w konsekwencji możliwość poboru większej ilości prądu. Dlatego nie wolno podłączać urządzeń o dużej mocy (np. żelazka, czajnik elektrycznego) do przedłużacza mającego cienki przewód.
Hurtownia elektryczna
Ilość żył w kablu - W każdym przewodzie potrzebne są przynajmniej dwie żyły: fazowa (brązowa) oraz neutralna (niebieska). Prawo wymaga jednak również przewodu ochronnego (żółtozielony), dlatego zdecydowanie najbardziej popularne są kable o trzech żyłach. Jeśli jednak chcemy zastosować przewód mieszkaniowy dwużyłowy, na końcu należy umieścić taki typ gniazda, do którego pasują jedynie wtyczki płaskie (od urządzeń niewymagających uziemienia).
Gdzie stosować? - Przewody mieszkaniowe można stosować tylko wewnątrz pomieszczeń domowych. Nie nadają się do użycia na zewnątrz, gdzie byłyby wystawione na wpływ warunków atmosferycznych. Ich izolacja nie jest do tego przystosowana i z czasem popęka, odsłaniając gołe żyły pod napięciem. Nie należy także zamurowywać ich w ścianach, wykorzystywać do zastosowań przemysłowych czy rolniczych. Do tego celu stosuje się inne typy kabli.
Przewody elektryczne to część obwodu
elektrycznego, ich celem jest poprowadzenie prądu elektrycznego zgodnie z wyznaczona drogą. Jest to jeden z kluczowych elementów całego układu, dlatego tak ważny jest poprawny wybór odpowiedniego typu kabli do zakładanej instalacji. Jednym z rodzajów kabli są kable odmiany ow i owy. Jest to grupa przeznaczona do obwodów warsztatowo- przemysłowych.
OW - przewody tzw. warsztatowe, najczęściej spotykane w kuchniach, biurach, pomieszczeniach domowych, w zastosowaniu do niewielkich maszyn, które nie generują dużych naprężeń mechanicznych.
OWY - przewody przewodnicze, miedziane,
najczęściej stosowane w tych samych przypadkach co OW, z tą różnicą iż mają wytrzymałość do większą, można je używać przy średnich obciążeniach mechanicznych oraz mogą być używane przy maszynach grzewczych (np.kuchenka) jednak jest tutaj niezbędne zachowanie bezpieczeństwa. Przewody nie mogą mieć styczności z elementami układu narażonymi na zmianę temperatury.
Hurtownia elektryczna
Charakterystyczną cechą kabli typu OWY jest możliwość stosowania ich do zasilań przenośnych oraz ruchomych urządzeń warsztatowych, oraz elektromechanicznych.
Odpowiedni dobór kabli jest gwarancją dobrze wykonanej pracy i w przyszłości łatwiejszej i bezpieczniejszej pracy konserwacyjnej, zatem zanim wybierzesz materiał, zwróć uwagę na:
- obciążalność długotrwałą,
- przeciążalność,
- obciążalność zearciową,
- dopuszczalny spadek napięcia.
Sklep elektryczny
Przy wyborze warto zwrócić uwagę również na sam produkt. Bardzo ważnymi cechami jest typ przewodu ( rodzaj linki), liczba żył, która warto przewidzieć z wyprzedzeniem na ewentualną rozbudowę sieci w przyszłości. Oczywiście dobrego wymiary produktu, wagę czy wytrzymałość na temperaturę. Mniej sprawdzany, a równie ważny jest certyfikat jakości oraz gwarancja! są to elementy dodatkowe, które w przyszłości dają łatwość we wszelkich zmianach i pewność co do bezpieczeństwa i braku awarii, związanej z wadliwym produktem.
W sprzedaży znajdziemy przewody z aluminium i miedzią. Jaka jest różnica w doborze? Badania przeprowadzone przez naukowców wskazują, że kable miedziane:
- większą przewodność,
- wyższą wytrzymałość,
- są bardziej elastyczne,
- o wiele bardziej odporne na skręcanie i gięcie,
- używanie przewodów miedzianych eliminuje możliwość wystąpienia tzw. zjawiska pełzania (innymi słowy, odkształcaniu się materiału pod wpływem zmieniającego się obciążenia i powoduje poluzowanie połączeń na stykach).