Rozłączniki izolacyjne NOARK
- Strona:
- 1
- Strona:
- 1
- widok:
- widok pełny
- widok galeria
- widok prosty
Na co zwrócić uwagę przy wyborze rozłącznika izolacyjnego?
Parametry techniczne zasługujące na szczególną uwagę to: napięcie prądu znamionowego, obsługiwany prąd znamionowy krótkotrwały wytrzymywany (lcw), wytrzymałość elektryczna i mechaniczna oraz spełnienie wymogów norm międzynarodowych. Rozłącznik powinien zostać skonstruowany w oparciu o normę IEC/EN 60947-3. Urządzenie będzie funkcjonować prawidłowo, gdy właściwie dopasujemy poziom obsługiwanego prądu znamionowego. Często wystarczy prąd na poziomie 25A bądź 32A, część urządzeń będzie natomiast wymagała większych wartości (63A, 100A, a nawet 160A).
Pozostałe parametry techniczne
Oprócz wymienionych wyżej najważniejszych w przypadku rozłączników izolacyjnych danych technicznych, warto sprawdzić również wytrzymałość zwarciową sprzętu. To wartość szczególnie istotna dla obsługi przepływu prądu przy częstym przeciążeniu. Sprawdź też głębokość wbudowania - to od niej zależy dokładny montaż rozłącznika izolacyjnego.
Ważna jest też liczba biegunów. Na rynku znajdziesz rozłączniki jedno, trój, a nawet czterobiegunowe. To liczba części z przyciskiem wyłączającym dany przewód. Konieczny jest również stopień ochrony IP20, który przy rozłącznikach izolacyjnych oznacza brak przypadkowego dostępu do części niebezpiecznych palcem.
Rodzaje rozłączników izolacyjnych
Konkretne modele rozłączników izolacyjnych wykorzystuje się w specyficznych warunkach. W sieciach trójfazowych montuje się rozłącznik izolacyjny bezpiecznikowy R. Zabezpiecza i doprowadza odpowiednią ilość prądu do urządzeń. Rozłącznik izolacyjny FR pracuje z prądem znamionowym z przedziału 20 - 125A. Posiada kilka biegunów i połączenie z sygnalizacją stanu załączenia. W rozdzielnicach oraz tablicach rozdzielczych stosuje się rozłącznik izolacyjny RBK. W ich budowie wyróżnia się wkładki topikowe. To częsty model w szafkach kablowych gospodarstw domowych i zakładach przemysłowych.