Wyłączniki nadprądowe NOARK
- Strona:
- 1
- Strona:
- 1
- widok:
- widok pełny
- widok galeria
- widok prosty
Jak działają wyłączniki nadprądowe?
Zasada działania wyłączników nadprądowych jest bardzo prosta – urządzenie automatycznie przerywa ciągłość obwodu, czyli odcina zasilanie, wyłącza dopływ prądu w momencie zagrożenia.
Podstawową funkcją wyłącznika nadprądowego jest przerwanie przepływu prądu w danym obwodzie po wykryciu uszkodzenia przez przekaźniki zabezpieczające. Zabezpieczenie instalacji wyłącznikami nadprądowymi jest niezbędne. Ważne jest, aby dostosować wielkość i parametry urządzenia do rozmiarów, specyfiki i zastosowania sieci elektrycznej.
Podstawowe parametry wyłączników nadprądowych
Głównym parametrem wyłączników nadprądowych jest wielkość urządzenia mierzona liczbą biegunów – w wyłącznikach nadprądowych zazwyczaj jest ich od 1 do 4. Kolejna istotna cecha to tzw. charakterystyka wyzwalania, czyli wyłączania, która jest określana literami B, C i D.
Wyłączniki nadprądowe typu B przeznaczone są do montażu w domach, mieszkaniach i niewielkich budynkach. Rozwiązania zabezpieczają obwody elektryczne, które pobierają standardową, niewielką ilość prądu.
Natomiast wyłączniki nadprądowe oznaczone symbolami C i D stosuje się do ochrony znacznie większych, często przemysłowych, instalacji elektrycznych. Następny ważny parametr to wartość prądu znamionowego. Określana jest liczbą amperów i może wynosić np. 10, 16, 64 lub 100A.
Na co zwrócić uwagę wybierając wyłącznik nadprądowy?
Warto wybierać wyłączniki nadprądowe od sprawdzonych producentów. To gwarancja wysokiej jakości zastosowanych materiałów i technologii, a w konsekwencji zwiększone poczucie bezpieczeństwa. Ponadto, należy sprawdzić, czy dany model jest zgodny z właściwą dla danej klasy rozwiązań normą np. EN 60898 lub EN 60947-2.
Wyłączniki nadprądowe powinny też oferować gwarantowany stopień ochrony klasy IP20. Oznacza to, że dotknięcie obudowy nie zakończy się porażeniem prądem.
Rozwiązania powinny też dysponować certyfikatami CE, czyli spełniać kryteria wyznaczone przez Unię Europejską w zakresie zdrowia, bezpieczeństwa i ochrony środowiska. W razie wątpliwości jaki wyłącznik nadprądowy wybrać, warto skonsultować się z doradcami.