Wyłączniki nadprądowe RX3 LEGRAND
- Strona:
- 1
- Strona:
- 1
- widok:
- widok pełny
- widok galeria
- widok prosty
Jakie są rodzaje wyłączników nadprądowych?
Przede wszystkim urządzenia te dzieli się ze względu na rozmiar:
- 1-biegunowe,
- 2-biegunowe,
- 3-biegunowe,
- 4-biegunowe.
Ilość biegunów w wyłączniku określa liczbę faz, które można chronić za pomocą jednego urządzenia. Dlatego też na przykład, gdy wybierze się wyłącznik nadprądowy jednobiegunowy, to ochroni on tylko jeden obwód.
Co ważne, to wyłączniki te muszą być odpowiednio dobrane pod względem ilości biegunów, gdyż zbyt mała liczba może spowodować jego przeciążenie i tym samym wyłączenie urządzenia. Warto wspomnieć, że urządzenia te dzieli się także na charakterystykę czasowo-prądową i wyróżnia się tutaj 4 poziomy.
Jak się dzieli wyłączniki nadprądowe ze względu na jego charakterystykę?
W przypadku charakterystyki czasowo-prądowej w wyłącznikach nadprądowych wyróżnia się takie kategorie jak:
- charakterystyka czasowo-prądowa A,
- charakterystyka czasowo-prądowa B,
- charakterystyka czasowo-prądowa C,
- charakterystyka czasowo-prądowa D.
Każdy podział wyłącznika ze względu na literki A-D ma swoje różne zastosowanie, dzięki czemu z łatwością można dobrać odpowiednie urządzenie do danej instalacji. Na przykład wyłączniki nadprądowe z charakterystyką czasowo-prądową D są najczęściej używane w zakładach przemysłowych, a wyłączniki typu B są najczęściej stosowanym modelem również w domach prywatnych.
Jak podłączyć wyłączni nadprądowy?
Wyłącznik nadprądowy ma nieskomplikowany montaż, dzięki czemu można go bez żadnego problemu zainstalować nawet w swoim domu. Należy jednak zachować wszelkie środki bezpieczeństwa. Wyłączniki powinny być montowane na odpowiednich listwach, które utrzymają bezpiecznie całe urządzenie.
Ważne jest też to, by przewody były zamontowane do zacisków i przed uruchomieniem urządzenia, trzeba sprawdzić, czy zostały one wsadzone w odpowiednie miejsce. Dobrze jest też pamiętać, aby wyłączniki były zamontowane w miejscu, które jest niedostępne dla dzieci oraz nie jest narażone na dostęp wody, która mogłaby zrobić zwarcie w urządzeniu.
Z czego składa się wyłącznik nadprądowy?
Urządzenie to posiada dwa złącza śrubowe, które znajdują się w górnej i dolnej części do przykręcenia przewodu zasilającego i odpływu. W centralnej części znajduje się ruchomy element, czyli przełącznik, który może być ustawiony w dwóch pozycjach. Na wyłączniku pod ruchomym elementem znajdują się także przydatne informacje, które dokładnie opisują, jaki to jest model wyłącznika i dzięki temu da się go odpowiednio dobrać do danej instalacji elektrycznej w konkretnym budynku.
Jak wygląda wyłącznik nadprądowy w środku?
Wyłącznik nadprądowy składa się także z wewnętrznych elementów, które nie są widoczne gołym okiem. W środku wyłącznika znajdują się tak zwane wyzwalacze, które dzielą się na dwie grupy: elektromagnetyczne oraz termiczne. Wyzwalacz elektromagnetyczny odpowiada za wykrycie zwarcia w obwodzie elektrycznym, a termiczny wyzwalacz odpowiada za zadziałanie wyłącznika w przypadku długotrwałego przekroczenia prądu znamionowego.
Dobrze jest wspomnieć, że dobór odpowiedniego wyłącznika nadprądowego sprawi, iż będzie się, dało bezpieczniej używać różnych elektrycznych urządzeń w domu, jak i na halach przemysłowych czy w budynkach użytku publicznego.